İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Dinçer Sümer'in yazdığı, Ersin Umulu'nun yönettiği “Maviydi Bisikletim" adlı oyunu seyirciyle buluşturdu

21 Şubat 2024 Çarşamba günü Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde ilk kez sahnelenen oyun, seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Oyunun sonunda sahneye davet edilen Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever:

“Öncelikle huzurunuzda arkadaşlarımı kutluyorum. Oyun çok nahif, çok keyifliydi, bizi çok eskilere götürdü. Teşekkür ediyorum bu gece burada olmayı tercih ettiğiniz için. Genç arkadaşımı kutluyorum.

Tek kişilik oyun oynamak çok zor bir şeydir. Genç arkadaşımı huzurunuzda tekrar kutluyorum. Burada olduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Yönetmen Ersin Umulu’nun oyuna dair düşünceleri:

“Türk tiyatrosuna yıllarca emek vermiş Dinçer Sümer’in hayatından yola çıkarak otobiyografik bir sahneleme düşündüm. Bu amaçla Dramaturg Hatice Yurtduru ile birlikte  “Bir Düş Müydü O İzmir”  romanından alıntılar yaparak oyunlaştırdık,  “Maviydi Bisikletim”  oyun metnine ekledik. Bir yönetmen, oyuncu, yazar ve akademisyen olarak tiyatroya emek vermiş bir tiyatro adamının hayatını kendi kaleminden kendi dilinden aktarmayı amaçladım. Yaşamındaki kırılma noktalarını, İzmir’e olan sevgisini, meslek aşkını, bir “bisiklet” çerçevesinde topladım.

Dario Moreno ezgileriyle 1950’lerin İzmir’ine anılara yolculuk yapıyoruz.  Anılardır bir insanı yaşatan ve bu anılardır anlatılarak aktarılan…   Sahnede modern bir meddah göreceğiz, ona gölgeler ve kuklalar eşlik edecek. Tıpkı yaşamdaki gibi… Çok kültürlülüğü, toplumsal değişimi ve savaşın izlerini ilk aşkın kırılganlığıyla, coşkusuyla bir aile hikâyesi içinde anlatıyoruz

Benim de üniversite yıllarımı geçirdiğim gönül bağımın olduğu İzmir’i masal tadında izlemeye davet ediyoruz.”

Dramaturgisini Hatice Yurtduru’nun, müziğini Sinan Arslan’ın, dekor-kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, efekt tasarımını Yunus Nalcı’nın, hareket düzenini Özge Midilli’nin yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği, müzisyenliğini Doğa Gençalioğlu’nun yaptığı oyunda Çağrı Büyüksayar rol alıyor.

Oyun, 22-24 Şubat 2024 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.

Maviydi Bisikletim

Gençlik yıllarını geçirdiği İzmir’e duyduğu özlemle, ilk aşkının izinden giden bir adamın, anılarına yaptığı yolculuk, bizi 1950’lerin İzmir’inden günümüze taşıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Leave a Reply