Prof. Dr. Şule Erten Ela'ya, TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Bosphorus Programı kapsamında proje desteği

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela’nın Türkiye yürütücülüğünü yaptığı ikili iş birliği projesi, TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Bosphorus Programı Ortak Proje Çağrısı kapsamında desteklenmesine karar verilen yedi projeden birisi oldu.

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela’nın TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Bosphorus Programı Ortak Proje Çağrısı kapsamında Grenoble Alpes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Peter Reiss ile birlikte sundukları “Kuantum Noktaları içeren Perovskite Güneş Hücreleri ile Yeşil Hidrojen Üretimi” ikili işbirliği projesi desteklenmeye layık bulundu.

Proje ile ilgili bilgi veren Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şule Erten Ela “Fosil yakıtlara olan bağımlılığı ve karbon emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir enerjiler arasında yer alan güneş enerjisi üzerine yapılan çalışmalar tüm dünyada öncelikli konular olarak çalışılmaktadır. Yeni nesil güneş hücreleri arasında Perovskite Güneş Hücreleri her geçen gün artan verimleri ile dikkat çekmektedir. Perovskite Güneş Hücrelerinde verimliliği artırmak üzere yapılan çalışmalar önem taşımaktadır. Bu kapsamda İtalya ile aldığımız Türkiye (TÜBİTAK)-İtalya (CNR) projesinden sonra Fransa ile ‘Kuantum Noktaları içeren Perovskite Güneş Hücreleri ile Yeşil Hidrojen Üretimi’ üzerine hazırladığımız yeni bir projemiz de kabul aldı. Fransa ortaklığında TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Bosphorus İkili İşbirliği Programı kapsamında alınan projede Fransa tarafında Universite Grenoble Alpes, Molecular Systems and nanomaterials for Energy and Health (SyMMES)’den alanında ünlü bilim insanı Prof. Dr. Peter Reiss ile çalışacağız” dedi.

“Yeşil Hidrojen üretilecek”

Fransa ekibinin kuantum nokta güneş pilleri alanında uzman olduğunu, karşılıklı iş birliği ziyaretleri ile Perovskite Güneş Hücrelerini geliştirileceğini, bu proje ile  alana büyük katkı sağlanacağını belirten Prof. Dr. Şule Erten Ela, “Türkiye ve Fransa işbirliğinde yeni kuantum nokta malzemelerle ve yeni tasarımla projede Perovskite Güneş Hücrelerinin geliştirilerek  kararlılığın artırılması hedeflenmektedir. Projede Yeşil Hidrojenin de üretilecek olması projenin önemli bir adımını oluşturmaktadır. Yeşil Hidrojen terimi aynı zamanda temiz hidrojen anlamı içeriyor. Temiz proses ve yöntemlerle üretilen temiz hidrojen, suyu oksijen ve hidrojene ayırmak için kullanılan yöntemlerden biri olan elektroliz yöntemi ile elde edilebilmektedir. Bugün özellikle ülkemizde ve dünyada pek çok sektör yeşil hidrojen elde etmek üzere yenilenebilir enerji alanında çalışmalara öncelik verilmektedir. Projede Fransa ekibi yeni kuantum nokta malzeme üretimlerini hedeflerken Türkiye tarafı Perovskite Güneş Hücre üretim ve karakterizasyonlarını gerçekleştirecek. Türkiye tarafının geliştireceği yeni nesil güneş hücreleri ile desteklenen elektroliz sistemi ile yenilenebilir enerjiden Yeşil Hidrojen ve Oksijen üretimleri proje kapsamında gerçekleştirilmiş olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Leave a Reply