Şehit Hamdibey 104. Yılında Anıldı

Kurtuluş Savaşı ve Kuva-yi Milliye’nin önemli isimlerinden Edremit Kaymakamı Köprülü Şehit Hamdibey şehit edilişinin 104. yıldönümünde Edremit ilçesinde adının verildiği meydanda anıldı.

 

Mili mücadele döneminde Edremit’te iki yıla yakın görev yapan, Trakya yakasında Gelibolu yakınlarındaki Fransızlara ait Akbaş Cephaneliğini basarak buradaki mühimmat ve cephanenin Anadolu yakasına Kuva-yı Milliye güçlerine taşınmasını sağlayarak tarihe Akbaş kahramanı olarak geçen milli mücadelenin önemli isimlerinden Köprülü Hamdibey’in şehit edilişinin 104. yıl dönümü nedeniyle adının verildiği meydanda tören düzenlendi. Törende ilk olarak kaymakamlık, garnizon ve belediye tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eseri Nutuk’ta “Akbaş Kahramanı” olarak anılan Kaymakam Köprülü Hamdibey’in, vatanseverlik ve fedakarlık örneği olan yaşamı ve mücadelesi, katılımcılar tarafından büyük bir saygı ve minnetle anıldı. Programda, şehitlik mertebesine erişen tüm şehitler için dualar okundu ve anma konuşmaları yapıldı.

 

Programa, Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergün Fidan, Edremit Belediye Başkan Vekili Metin Aktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Medet Akcan, ve birçok yerel yöneticileri, belediye başkan adayları, mahalle muhtarları, daire amirleri, siyasi parti yöneticileri, oda başkanları, STK temsilcileri ve kentliler katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Leave a Reply